
Твердопаливні котли із автоматичною подачею палива мають високу автономність та є вигідним рішенням для опалення. Але потрібно визначитися із типом пальника, який буде використано. Котли зазвичай комплектують факельним чи ретортним пальником, які визначають у кожному окремому випадку вид застосовуваного палива, а також вартість котла. Розглянемо основні відмінності, переваги та недоліки, а також особливості експлуатації факельних та ретортних пальників.
Ретортні пальники: переваги та недоліки
На українському ринку ретортні пальники відомі давно і здебільшого по продукції фірми Pancerpol. Вони складаються із горизонтального шнека для забору палива із бункера та реторти, де відбувається горіння. У верхню зону пристрою подається первинне повітря для розпалу. Вторинне повітря поступає зверху області горіння. Зола, яка утворюється в процесі горіння палива видаляється хвостовиком шнека, який видаляє золу одночасно із подачею свіжого палива в камеру горіння.
Плюси ретортних пальників
- Простота конструкції та невисока ціна;
- Можливість встановлення в уже змонтований котел;
- Можливість використання різних видів палива, в тому числі і низькоякісного палива із високою зольністю.
Недоліки ретортних пальників
- Великі розміри пальника;
- Складність заміни пальника та переобладнання котла на інші види палива
- Складність налаштування та експлуатації;
- Необхідність ручного розпалу пальника та контролю процесу горіння;
- Недостатня автоматизація роботи пальника.
Факельні пальники: переваги та недоліки
Факельний пелетний пальник працює за дещо іншим принципом, чим ретортний. Основним елементом пальника є топка, яку виготовляють із жаростійкої сталі, часто футерують вогнетривкими матеріалами. Пелети із бункера подаються за допомогою шнека в пелетоприйомник. В колосник подається первинне повітря із вентилятора пальника.
Первинне горіння відбувається в підколосниковому просторі, там же відбувається і догоряння палива. Для видалення золи використовують декілька способів, найчастіше – за допомогою рухомих колосників, хоча також використовують і поворотні топки та зворушувачі.
Плюси факельних пальників
- Пальники оснащені автоматичним розпалом, що автоматизує роботу котла;
- Відсутній ризик ланцюгового займання палива в бункері, оскільки паливо подається невеликими порціями;
- Факельні пальники легко монтуються та замінюються в випадку ремонту, а котел легко перевести на опалення газом чи рідким паливом;
- Сучасні моделі пальників компактні, мають опцію самоочистки від золи, рестарту після зникнення електроживлення чи відключення пальника;
- ККД пальника досягає 85 – 95% в залежності від якості пелет;
- Висока екологічність та низький рівень викидів в атмосферу.
До мінусів факельного пальника можна віднести лише його вартість, яка вища за вартість ретортного пальника.
Купити твердопаливний котел із факельнимпальником вигідно в тому випадку, коли планується використання якісних низькозольних пелет. Але його вартість буде в 2 – 3 рази вище вартості ретортного. Щоб не помилитися із вибором пальника та не переплачувати, звертайтесь до менеджерів фірми та отримайте поради щодо вибору пальника та його купівлі.
Корисні посилання:
Перейти в категорію "Пальники"
Перейти в категорію "Твердопаливні котли"
22.04.2025